روش ثبت و نوشتن دفاتر روزنامه و کل

تعداد امتیاز: 2

روش ثبت و نوشتن دفاتر روزنامه و کل

روش ثبت و نوشتن دفاتر روزنامه و کل

چکیده :

برای یادگیری روش ثبت و نوشتن دفتر روزنامه ابتدا باید بتوانیم رویداد های مالی را به خوبی تجزیه و تحلیل کنیم و حسابهای بدهکار و بستانکار را از هم به خوبی تشخیص دهیم و بتوانیم اآنها را شناسایی کنیم.

روش ثبت و نوشتن دفاتر روزنامه و کل

قبل از بیان روش ثبت و نوشتن دفاتر روزنامه کل لازم می بینیم اشاره کوچکی به اختلاف دفتر داری و حسابداری داشته باشیم.
اگرچه دفتر داری لازمه حسابداری است اما دفتر دار تنها کار تحریر دفاتر و تهیه صورت حسابها را به عهده دارد و لیکن در حسابداری موضوعاتی نظیر شناسایی و تجزیه و تحلیل معاملات مد نظر می باشد و یک حسابدار باید بتواند وقایع پیچیده اقتصادی را تجزیه و تحلیل نماید پس باید نتیجه بگیریم که هر کس که در بخش حسابداری کار کند و به نوعی فقط در نوشتن دفاتر بدون داشتن قدرت تجزیه و تحلیلهای مالی کاری انجام دهد حسابدار نخواهد بود.

دفتر روزنامه

برای یادگیری روش ثبت و نوشتن دفتر روزنامه ابتدا باید بتوانیم رویداد های مالی را به خوبی تجزیه و تحلیل کنیم و حسابهای بدهکار و بستانکار را از هم به خوبی تشخیص دهیم و بتوانیم اآنها را شناسایی کنیم.

بنابراین به شکل اصولی یک دفتر روزنامه دارای مشخصات زیر می باشد:
1- ستون تاریخ
2- ستون شرح که در آن پس از اینکه رویداد مالی تجزیه و تحلیل شد حسابهای بدهکار و بستانکار را شناسایی می کنیم.
3- پس از ستون شرح دو ستون دیگر یکی ستون بدهکار که مبلغ حساب بدهکار شده در آن ثبت می شود و ستون بستانکار که مبلغ حساب بستانکار را در آن ثبت می کنیم وجود دارد.
4- قبل از ستون مبلغ بدهکار یک ستون باریک به نام عطف وجود دارد. در ستون عطف دفتر روذنامه جلوی هر حساب شماره صفحه آن حساب در دفتر کل نوشته می شود و این به جهت سهولت کار در پیگیری ثبت اقلام دفتر روزنامه در دفتر کل می باشد.

دقت کنید از هم اکنون به بعد برای صرفه جویی در زمان ثبتهای دفتر روزنامه را به صورت خلاصه به صورت زیر نشان خواهیم داد به عنوان مثال خرید 200.000 ریال اثاثه بصورت نقد را در تاریخ 1377/2/15 برای آنکه در دفاتر روزنامه نشان دهیم بصورت زیر عمل می کنیم.
1377/2/15
اثاثه 200.000
بانک / صندوق 200.000
بابت خرید اثاثه مورد نیاز موسسه
یعنی حساب بدهکار را سمت راست بالا نوشته و حساب بستانکار را در سمت چپ پایین و شرح خلاصه رویداد مالی را در زیر آنها می نویسیم.

دفتر روزنامه

روش ثبت و نوشتن دفاتر روزنامه و کل

روش ثبت و نوشتن دفتر کل
دقت کنید اگر بخواهیم به صورت ساده دفتر کل را شرح دهیم باید بگوییم دفتر کل دفتری است که هر صفحه آن به یک حساب اختصاص می دهیم و رویدادهای اتفاق افتاده در ارتباط با آن حساب را در آن ثبت می کنیم یعنی مشخص می کنیم حساب مربوطه در چه تاریخی بدهکار شده و در چه تاریخی بستانکار گردیده و مانده نهایی آن چه مبلغی است بنابراین اصولا یک دفتر کل دارای یک ستون تاریخ و یک ستون شرح و بعد از آن ستون مربوط به مبلغ بدهکار حساب و ستون بعد ستون بستانکار حساب می باشد و در نهایت یک ستون که مانده حساب را نشان می دهد خواهد داد( لازم به توضیح است پس از ستون شرح یک ستون کوچک به نام عطف وجود دارد که در آن شماره صفحه دفتر روزنامه که رویداد مالی اتفاق افتاده ثبت شده است نوشته خواهد شد ).

دفتر کل

موجودی بانک

روش ثبت و نوشتن دفاتر روزنامه و کل

 

بدهکاران

روش ثبت و نوشتن دفاتر روزنامه و کل

 

به مثال زیر توجه کنید:

آقای آرین برای موسسه خود مقداری اثاثه به مبلغ 500.000 ریال به صورت نسیه خریداری کرده است. رویداد مالی فوق را به صورت زیر در ذفاتر روزنامه و کل ثبت میکنیم:

روش ثبت و نوشتن دفاتر روزنامه و کل

 

 

به این مطلب امتیاز دهید

نظرخود را با ما درمیان بگذارید

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

نظرات سایر دوستان

مهدی خسروپور در تاریخ ۱۳۹۶/۰۵/۲۴ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

سلام خسته نباشید من کارهای حسابداری یک صنف تره بار رو میخوام انجام بدم و نرم افزار حسابداری که دارن محک است و هیچ نوع پرداخت مالیاتی هم ندارن ایا نیاز بجز ثبت های سیستمی داخل دفاتر روزنامه و کل هم یادداشت بشن ممنون

مدیر سایت در تاریخ ۱۳۹۶/۰۵/۲۵ پاسخ داده:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۲

سلام دوست عزیز

اگر واقعاً پرداخت مالیات ندارند همان سیستم کفایت می کند به شرط آنکه بک آپ های مستمر از سیستم تهیه و حداقل بر روی 2 سخت افزار مانند سی دی و هارد اکسترنال نگهداری شود.

ضمناً به این نکته توجه داشته باشید دفاتر تا از طرف اداره ثبت شرکتها پلمپ نشود مورد تایید سازمان امور مالیاتی نیست و آن دفاتری که بدون پلمپ نگارش می شود فقط کاربرد داخلی برای آن صنف و یا شرکت دارد.

پیروز باشید

mr moein در تاریخ ۱۳۹۶/۰۵/۰۶ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۲

و یک سوال دیگه من از نرم افزار حسابداری استفاده میکنم
آیا منظر از سند ثبت که قبل از تحریر دفتر باید تهیه بشه همون فیش های صندوق یا اسناد حواله است یا فرق داره
بازم ممنون

مدیر سایت در تاریخ ۱۳۹۶/۰۵/۰۷ پاسخ داده:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۲

با سلام مجدد

متاسفانه درست متوجه منظور شما نمی شوم 

لطفا بفرمایید از چه نرم افزاری استفاده می نمایید؟

قبل از تحریر دفاتر در صورتی که شما سیستم حسابداری خود را به سازمان امور مالیاتی اعلام نموده باشید می توانید اسناد خود را بصورت ماهانه در دفاتر ثبت نمایید یعنی در دفاتر برای هر ماه یک سند صادر بفرمایید. در این خصوص بسیاری از نرم افزارهای حسابداری این قابلیت را دارند که اسناد را بصورت ماهیانه با هم تجمیع نمایند ولی در صورتی که نرم افزار شما این قابلیت را نداشته باشد، یا باید اسناد را بصورت تک به تک در دفاتر وارد کنید که در اینصورت کار دفتر نویسی بسیار طولانی خواهد بود و یا به روشی و در اکسل اسناد را با هم ادغام کرده و برای هر ماه یک سند در دفاتر ثبت نمایید.

پیروز باشید

mr moein در تاریخ ۱۳۹۶/۰۵/۰۶ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۳

سلام
ممنون از سای خوبتون
شرکت بنده تازه تاسیس شده است
میخواست بدونم
اولا) در سطر اول دفتر باید افتتاح حساب شرکت و واریز وجه با انواع \"افتتاح حساب و واریز سرمایه اولیه\" نوشته شود یا فقط نوشتن واریز وجه به حساب کافیه
دوما) از نظر قانونی اینکه بنده الان که شرکت درآمد نداره از حساب شخصی به صندوق و یا بانک پول بدم با عنوان \"جهت هزینه های جاری اشکالی داره؟؟
سوما) اگر برای پروژه ای قرار نیاز به سرمایه شد و کلیه سرمایه توسط یک نفر ز شرکا به حساب واریز شود ایردی داره؟
تشکر از اینکه وقت میزارید

مدیر سایت در تاریخ ۱۳۹۶/۰۵/۰۷ پاسخ داده:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۲

با سلام و تشکر از شما
1- شما در زمان ثبت شرکت طبق آگهی تاسیس میزان سرمایه شرکت را مشخص کرده اید حال طبق سرمایه ثبت شده و اینکه سرمایه چگونه پرداخت شده است باید در دفاتر خود ثبت بزنید.
بعنوان مثال اگر شرکت شما با 5.000.000 ریال سرمایه شروع بکار نموده و این مبلغ را در حساب بانکی شرکت واریز نموده است در دفاتر باید حساب موجودی نقد و بانک بدهکار و حساب سرمایه بستانکار گردد. ضمناً به این نکته توجه داشته باشید که دیگر تا زمانی که طبق آگهی تغییرات سرمایه شرکت را افزایش و یا کاهش داده اید نمی توانید از حساب سرمایه استفاده کنید یعنی نمی تواید با دریافت و پرداخت وجوه حساب سرمایه را بستانکار یا بدهکار کنید.


2- بهتر است که وجوه را از حساب خود به حساب شرکت واریز نموده و سپس نسبت به پرداخت اقدام نمایید بعنوان مثال شما مبلغ 1.000.000 ریال از حساب شخصی خود به حساب شرکت واریز می کنید در اینجا حساب موجودی نقد و بانک بدهکار و حساب جاری شرکاء را بستانکار می نمایید.


3- در مورد سرمایه همانطور که عرض کردم شما فقط زمانی می توانید مبلغی را به حساب سرمایه ثبت نمایید که طبق آگهی تغییرات سرمایه شرکت را افزایش داده باشید در غیر اینصورت نباید به حساب سرمایه ثبتی زده شود در اینجا فرض کنید یکی از شرکاء هزینه های پروژه را تامین نموده است و این مبلغ را ابتدا به حساب شرکت واریز و سپس از این وجوه هزینه های پروژه تامین شده است. در اینجا حساب موجودی نقد و بانک بدهکار و حساب جاری شرکاء آن شخص بستانکار می گردد.


امیدوارم توانسته باشم مطالب را برای شما روشن نموه باشم.
پیروز باشید.

محمد حیدری در تاریخ ۱۳۹۶/۰۵/۰۴ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۲

با سلام و عرض خسته نباشید یه سوالی از حضورتون داشتم،
آیا همه ی خرید ها فروش ها حتی خرید های جزیی مانند پول پست یک نامه و یا خرید خدمات مانند قبض تلفن رو هم باید توی دفاتر به صورت جداگانه وارد کرد؟
با تشکر

مدیر سایت در تاریخ ۱۳۹۶/۰۵/۰۵ پاسخ داده:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۳

با سلام و عرض ادب

با توجه به اینکه در سوال شما ابهام وجود دارد بنده سعی می کنم تا حد امکان مطلب را برای شما توضیح دهم.

فرض کنید شما در یک روز 5 قبض پیک موتوری با مبالغ 5 تا 10 هزار تومان دارید برای ثبت این قبوض لازم نیست تک تک فاکتور (قبوض) را بصورت جداگانه ثبت نمایید بلکه می توانید مبالغ تمامی 5 قبض پیک موتوری را با هم جمع نموده و حساب هزینه ایاب و ذهاب و یا هزینه پیک موتوری را بدهکار و حساب پرداخت کننده که می تواند تنخواه گردان و یا صندوق و یا غیره باشد را بستانکار نمایید.

 

اما در مورد فاکتورهای با مبالغ بالاتر شما باید برای خود مبلغی را در نظر بگیرید. بعنوان نمونه فاکتورهای بالای 100 هزار تومان را به اینصورت ثبت کنید : در ابتدا حساب خرید و یا حساب موجودی مواد و کالا را بدهکار نموده و حساب پرداختنی شخص صادر کننده فاکتور را بستانکار نمایید و در هنگام پرداخت، حساب پرداختی آن شخص را بدهکار و حساب موجودی نقد و بانک و یا حساب اسناد پرداختنی (بسته به اینکه چگونه پرداخت می شود) را بستانکار نمایید.

امیدورام توانسته باشم مطلب را برای شما روش و شفاف توضیح داده باشم .

samaneh gharib در تاریخ ۱۳۹۶/۰۴/۱۹ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۲

سلام مجدد
دفاتر شرکت توسط ممیز مالیاتی و در به درخواست او بررسی میشوند و یا اینکه باید در تاریخ مشخصی آن ها را تحویل بدهیم؟

مدیر سایت در تاریخ ۱۳۹۶/۰۴/۲۰ پاسخ داده:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

با سلام

دفاتر شرکت در زمان حضور ممیزان در شرکت به آنها ارائه خواهد شد.

به اینصورت که قبل از حضور ممیزان به شرکت برگه ای بنام صورتمجلس از طرف سازمان امور مالیاتی ابلاغ می گردد و در آن زمان حضور ممیزان و همچنین مدارک مورد نیاز برای ارائه به حسابرسان درج گردیده است که یکی از آنها ارائه دفاتر قانونی هست.

پیروز باشید

samaneh gharib در تاریخ ۱۳۹۶/۰۴/۱۹ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

سلام
شرکت ما در ابتدای سال 95 ثبت شده .هیچ فعالیتی اعم از خرید یا فروش نداشته است در 15 روز آخر اسفند کارمند جذب کرده و بیمه براشون رد کرده و بهشون حقوق داده از حساب شخصی مدیر عامل.در اظهارنامه عملکرد ارسالی به مالیات هم، فقط سهم هر کدوم از شرکا ثبت شد
باتوجه به این شرایط باید دفاتر سفید تحویل داده شوند؟

مدیر سایت در تاریخ ۱۳۹۶/۰۴/۲۰ پاسخ داده:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۲

با سلام

در ابتدا اینکه وقتی برای پرسنل حق بیمه رد شده است یعنی از طرف شرکت اقدامی رسمی صورت گرفته و باید در دفاتر ثبت گردد درست است که از حساب شخصی پرداخت شده است ولی طرف دیگر آن حق بیمه پرسنل است که باید ثبت شود. 

معمولاً شرکتها در روزهای پایانی تیر اظهارنامه خود را ارسال می نمایند، آیا شما هم اکنون اظهارنامه شرکت را ارسال کرده اید ؟

همچنین به این نکته توجه داشته باشید که دفاتر باید دقیقاً مطابق با اظهارنامه ارسالی باشد.

پیروز باشید

samaneh gharib در تاریخ ۱۳۹۶/۰۴/۲۰ پاسخ داده:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

ممنون از پاسخگویی شما
بله اظهارنامه شرکت در اوایل تیر ارسال شده است
باتوجه به اینکه در اظهارنامه هزینه ای برای بیمه ثبت نشده دفاتر باید سفیدارائه شود؟

مدیر سایت در تاریخ ۱۳۹۶/۰۴/۲۰ پاسخ داده:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

بله

اگر در اظهارنامه هیچ هزینه و یا درآمدی ثبت نشده باید سفید ارائه شود.

البته لازم است بخش اطلاعات هویتی شرکا، اعضاء هیات مدیره و اطلاعات هویتی شرکت درج گردد.

موفق باشید

افروز بقایی در تاریخ ۱۳۹۶/۰۳/۲۲ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۱ ۱

سلام .آیا نداشتن جمع صفحات در دفتر روزنامه و باقیماده در دفتر کل باعث رد دفاتر می شود ؟ یعنی نوشتنش اجباریه ؟

مدیر سایت در تاریخ ۱۳۹۶/۰۳/۲۲ پاسخ داده:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۲

با سلام

خیر عدم نگارش جمع باعث رد دفاتر نمی گردد.

ولی بهتر است دفاتر کامل تکمیل گردد  و جمع ها همه نوشته شود تا جلوی هر گونه ایرادگیری حسابرس سارمان امور مالیاتی گرفته شود.

پیروز باشید

rava rahimi در تاریخ ۱۳۹۶/۰۳/۰۳ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۱ ۱

سلام . شرکت ما در اسفند 95 ثبت شده است . تا الان هیچ قراردادی بسته ونشده و پولی وارد نشده است ولی سرمایه گذار شرکت تمام مبالغ را در حساب رسمی شرکت در بانک واریز کرده است . حالا با این اوصاف باید با دفاتر قانونی چه کار کنیم؟ممنون

مدیر سایت در تاریخ ۱۳۹۶/۰۳/۰۳ پاسخ داده:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۱ ۱

سلام

شما در ابتدا فرمودید پولی وارد نشده ولی در ادامه بیان نمودید که سرمایه گذار تمام مبالغ را در بانک واریز کرده. آیا منظور شما از واریز تمام مبالغ "سرمایه" است. یعنی سرمایه شرکت 100% پرداخت شده است.

لطفاً توضیح بیشتری بفرمایید تا بتوانم بهتر راهنمایی کنم.

متین افشار در تاریخ ۱۳۹۶/۰۲/۳۰ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

سلام .شرکت ما در سال اول خود یعنی 95 فقط هزینه داشته است. این هزینه ها هم از چند حساب شخصی انجام شده است. دفاتر روزنامه و کل را باید چگونه بنویسیم؟
ممنون

مدیر سایت در تاریخ ۱۳۹۶/۰۲/۳۰ پاسخ داده:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

سلام

اگر فاکتورهایی که بابت هزینه ها دریافت کرده اید به نام شرکت است می توانید پرداخت وجوه هزینه ها را از محل جاری شرکاء ثبت بزنید و حساب جاری شرکا را بستانکار کنید.

اما اگر فاکتور هزینه ها هم مانند پرداختها شخصی است در این حالت مشکل خواهید داشت و ثبت هزینه ها مورد تایید سازمان امور مالیاتی نخواهد بود.

لطفاً بفرمایید مدارک مثبته هزینه ها چگونه و بنام چه شخصی (حقوقی با حقیقی) است تا بتوانم کمک بیشتری به شما بنمایم

پیروز باشید

متین افشار در تاریخ ۱۳۹۶/۰۲/۳۱ پاسخ داده:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۱ ۱

ممنون. اغلب فاکتور ها به نام شرکت است.

مدیر سایت در تاریخ ۱۳۹۶/۰۲/۳۱ پاسخ داده:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۲

خواهش می کنم.

پس همانطور که عرض کردم می توانید پرداخت وجوه هزینه ها را از محل جاری شرکاء در نظر گرفته و در دفاتر نیز چون مدارک مثبته هزینه ها به نام شرکت می باشد به راحتی هزینه های خود را ثبت نموده و پرداخت آن را به حساب جاری شرکا منظور فرمایید.

مثال:

هزینه ***

             حسابهای پرداختنی ***

و در هنگام پرداخت:

حسابهای پرداختنی ***

                      جاری شرکاء ***

موفق باشید

محمد رضایی در تاریخ ۱۳۹۶/۰۲/۱۵ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۲

سلام.با تشکر از اطلاعاتتون.اگر شرکتی در سال اول تأسیس خود هیچ فعالیتی نداشته باشه و کار اقتصادی انجام نداده باشه دفاتر مالیاتیش روچطور باید بنویسه که جریمه نشه؟

مدیر سایت در تاریخ ۱۳۹۶/۰۲/۱۶ پاسخ داده:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۱ ۱

سلام دوست عزیز

اگر شرکتی هیچگونه فعالیتی نداشته باشد باید حتماً دفاتر قانونی خود را پلمپ نماید ولی آنرا بصورت سفید (نانویس) به اداره امور مالیاتی ارائه می نماید.

پیروز باشید

شری ....... در تاریخ ۱۳۹۵/۱۰/۰۹ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۲

با سلام و احترام اگر یه موسسه خیریه تاریخ گرفتن مجوزتیرماه باشد اما دفتر در دی ماه پلمپ شود. ودر این چندماه دریافتی پرداختی داشته باشد. باید دریافتی پرداختی این چندماه هم ثبت زده شود در نرم افزار؟! در دفاتر باید ازچه تاریخی ثبت زده شود

مدیر سایت در تاریخ ۱۳۹۵/۱۰/۱۲ پاسخ داده:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۲

با سلام

بله دوست عزیز از زمان آغاز فعالیت باید کلیه فعالیت ها هم در دفاتر و هم در نرم افزار ثبت شود.

به این نکته توجه داشته باشد که اساس کار نگارش دفاتر گزارشات دریافتی از نرم افزارهای حسابداری است.

پیروز باشید