دفتر معین چیست

تعداد امتیاز: 3

دفتر معین چیست

دفتر معین چیست

چکیده :

در بعضی از موسسات جریان کار به ترتیبی است که نیاز به تهیه اطلاعات تفضیلی یا جزئیات بعضی از فعالیتهای مالی می باشد . این گونه اطلاعات را نمی توان به آسانی از دفترکل استخراج نمود ، در نتیجه از دفاتری که جنبه کمکی و فرعی دارند و به نام دفتر معین خوانده می شوند ، استفاده می گردد .

 

دفتر معین چیست

دفتر معین یک دفتر کمکی می باشد که حسابهای جزء یک حساب کل را در آن نگهداری و ثبت می کنیم.به طور مثال وقتی ما یک حساب کل به نام بدهکاران را با کد 12 داریم همگی ما می دانیم وقتی موسسه ای فعالیت می کند بدهکاران آن یک نفر نمی تواند باشد بلکه افراد متعددی وجود دارند که با شرکت معامله انجام می دهند و می توتنند بدهکار یا بستانکار شرکت باشند.
بنابراین در حسابداری برای نگهداری حساب های جزء یک حساب کل از دفتری به نام دفتر معین استفاده می کنند.
مثلا حساب بدهکاران می تواند از بدهکارانی که شامل آقای x و y  و z و ... است تشکیل شده باشد که برای نگهداری حساب آنها از دفتر معینی به نام معین بدهکاران استفاده می شود که هر صفحه از دفتر فوق را به حساب یک نفر اختصاص داده و کلیه مبادلات و معاملات با فرد مربوط را در آن صفحه ثبت نموده و در نهایت جمع حسابهای دفتر معین باید با مانده حساب کل آن حساب برابر باشد.

این کار کمک می کند که هر وقت لازم بود وضعیت بدهی شرکت به شخص خاصی را بدانیم مستقیما به حساب آن در دفتر معین مراجعه و سریعا اطلاعات مورد نیاز را استخراج نماییم.نمای کلی و نحوه نوشتن دفتر معین تقریبا مشابه دفتر کل است.حالا با ذکر یک مثال به این مسئله می پردازیم.

مثال : رویداد زیر را در دفتر روزنامه؛ دفتر کل به شکل T و دفتر معین ثبت نمایید.

در تاریخ 1388/11/2 مبلغ 42.000 ریال به شرکت آریا؛ 17.000 ریال به آقای حسینی و 14.000 ریال به خانم فلاح قرض داده شد.

 

دفتر معین چیست

دفتر معین چیست

دفتر معین چیست

دفتر معین چیست

دفتر معین چیست

 

دفتر معین دفتری است که اجزای هر کدام از حساب های دفتر کل در ان نوشته می شود.

 

به این مطلب امتیاز دهید

نظرخود را با ما درمیان بگذارید

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

نظرات سایر دوستان