تعریف حسابداری

تعداد امتیاز: 1

تعریف حسابداری

تعریف حسابداری

چکیده :

از زمانهای بسیار قدیم که فعالیت های اقتصادی بسیار ساده و در جهت امرار معاش بوده، تا این زمان که روابط تجاری بسیار گسترده شده و وسعت بسیار زیادی پیدا کرده اند، کنترل حسابها و دخل و خرج مد نظر و هدف بوده است. در ضمن امروزه نیاز به ارائه اطلاعات و وضعیت مالی برای گسترش روابط اجتماعی و توسعه روز افزون تجارت و ایجاد ارتباط بین المللی بسیار مشهود است.

به هر حال حسابدرای در ابتدا به عنوان وسیله و ابزاری برای نشان دادن حسابها و کنترل دخل و خرج و ایجاد تعادل بین دریافتها و پرداختها بکار گرفته شده است ولیکن امروزه به عنوان یک زبان مشترک تجاری باعث ارتباط بازرگانان، واحدهای تجاری و اقتصادی و دولتها و افراد شده است.

بنابراین اگر بخواهیم تعریف حسابداری را بیان کنیم باید به تعریف حسابدرای در قدیم و جدید توجه داشته باشیم، در گذشته حسابداری را فن، ثبت، ضبط، جمع آوری، تجزیه و تحلیل، اندازه گیری، طبقه بندی و تلخیص اطلاعات و معاملات مالی یا رویدادهایی که دارای اثرات مالی هستند تعریف نموده اند ولیکن امروزه حسابداری را به شکل زیر تعریف می نمایند:

جامع ترین و کاملترین جمله در تعریف حسابداری به این شرح است: حسابداری دانشی است که با بکارگیری آن اطلاعات مربوط به معاملات و عملیات مالی و رویدادهای دارای اثر مالی بر یک موسسه، جمع آوری، تجزیه و تحلیل، اندازه گیری، ثبت، طبقه بندی، تجمیع و تلخیص و گزارش می شود و یا دیگر تعریف حسابداری، حسابدرای سیستمی است که داده های مربوط به فعالیت های واحد تجاری را دریافت و اندازه گیری می کند، سپس آنها را پردازش و در قالب نتایج فعالیت و عملکرد واحد تجاری را به تصمیم گیرندگان گزارش می کند. به همین دلیل حسابداری را "زبان تجارت" نامیده اند. پس مسلماً هر چه بهتر این زبان را یاد بگیرید، بهتر می توانید بر وضعیت مالی زندگی خود تسلط داشته باشید.

نمی دانم تا چه حد با حسابدری آشنا هستید و به چه علت رشته حسابداری را برای کسب علم انتخاب کرده اید و یا می خواهید انتخاب کنید و یا اینکه اصلاً در رشته حسابداری تحصیل نکرده اید ولی علاقه مند هستید با فرا گرفتن این علم امور مالی خود را سروسامان دهید، آنچه مسلم است روزگاری وضعیت مالی و اشتغال بسیاری از حسابداران یک جنبه انگیزه ای برای متقاضیان یادگیری این حرفه و دانش بود و حال به هر دلیل دیگر که شما این حرفه و دانش را انتخاب کرده باشید و یا به آن علاقه مند باشید نقش و نیاز به حسابداری در دنیای تجارت امروز فراتر از انگیزه های مادی برای استفاده کنندگان از این دانش می باشد.

از زمانهای قدیم از حدود 500 سال قبل همیشه کنترل موجودی نقد و نگهداری حسابها و بدهیها و طلبکاریها بصورت دقیق مد نظر بوده و جمع آوری و مشخص کردن حسابها و و ضعیت مادی بصورت دقیق و سریع از اهداف استفاده کنندگان از حسابدری بود.

باید توضیح دهیم امروزه حسابداری دیگر نشستن در پشت میز و ثبت دفاتر نمی باشد، بلکه حسابداری دانشی جدید و فرایندی اطلاعاتی می باشد که سیستم های اقتصادی و تجاری دنیا بر مبنای این اطلاعات تصمیم گیری می نمایند. برای آشنایی بیشتر بهتر است اول هدفمان از حسابدرای را توضیح دهیم و با استفاده از حسابداری به چه چیزی خواهیم رسید. یکسری اتفاقات و رویدادهای مالی رخ داده که ما اطلاعات آن را به صورت خام داریم حال با استفاده از دانش حسابداری آنها را تجزیه و تحلیل نموده و سپس ثبت کرده و بعد از ثبت و نگهداری آنها را خلاصه کرده و مورد استفاده قرار می دهیم، این عملیات بصورت خلاصه حسابداری می باشد، حال ممکن است این سوال برای شما پیش آید که چه استفاده ای؟ آیا حسابداری به همین سادگی است! در جواب باید گفت حسابداری در عین سادگی دنیای بزرگی از روشها و مباحث می باشد که هر روزه نیز در حال پیشرفت است. امروزه استفاده از حسابداری را در سرمایه گذاریها و تصمیم گیری های کلان اقتصادی می بینیم.

می دانم که مطلب فوق کلیشه ای و خسته کننده بود و حتماً خواهید گفت این گونه مطالب با شعار اصلی این سایت " آموزش کاربردی حسابداری " مغایرت دارد، ولی لطفا عجله نکنید چون در ابتدای کار هستیم ناگزیزم تا در ابتدا مطالبی بصورت تعریف و کلیشه ای عنوان نمایم و مطمئن باشید که در ادامه مطالب و مقالات آموزشی صددرصد کاربردی را ارائه خواهیم کرد پس با ما همراه باشید چون مطالب و آموزش های ناب و بسیار خوبی را خواهیم گفت.

به این مطلب امتیاز دهید

نظرخود را با ما درمیان بگذارید

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

نظرات سایر دوستان

عاطفه عاطی در تاریخ ۱۳۹۹/۰۱/۲۶ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۰

سلام و خسته نباشید کسی میدونه حقوق اداره کار کارگران سال 99 آخرش با چه مبالغی تصویب شده؟؟؟ سپاس

عاطفه عاطی در تاریخ ۱۳۹۹/۰۱/۲۶ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

سلام ئقت بخیر ممنون میشم یه قسمت اضافه کنید برای پرسیدن سوالاتمون(که فقط مختص پرسش و پاسخ باشه) شاید سوالاتمون مربوط به این بخش هایی که شما گذاشتین نباشه !
با تشکر فراوان

مدیر سایت در تاریخ ۱۳۹۹/۰۱/۲۷ پاسخ داده:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

با سلام و عرض ادب

ضمن سپاس از توجه و نظر شما، لازم به ذکر است که بخش انجمن سایت برای این منظور در نظر گرفته شده و هم اکنون نیز فعال است و با کلیک بر روی دکمه انجمن حسابدار برتر که در بالا سمت چپ سایت قرار دارد به این بخش دسترسی خواهید داشت.

با سپاس